iWoman.pl iWoman.pl

przejdź do listy blogów przejdź do serwisu

LogowanieRejestracja

Wielkanocne pisanki

                       Jajko – symbol płodności i nowego życia od dawna gości w tradycji Wielkanocnej. Na niejednym stole wielkanocnym leży talerz.

A skąd wziął się ten zwyczaj? 
Pisanki były darem. Miały one zapewnić obdarowywanej osobie zdrowie, siłę oraz powodzenie w sprawach sercowych. Malowane lub kraszone jajka otrzymywali najpierw członkowie rodziny, a później osoby zaprzyjaźnione. Na cmentarzach prawosławnych pisanki składano w drugą Niedzielę Wielkanocną.

 

 

Wyróżniamy:

Drapanki- jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod zdobienia jaj. Metoda ta została doprowadzona do perfekcji na Śląsku Opolskim, gdzie jest teraz najpopularniejszą formą zdobienia pisanek.

Kraszanki- powstają techniką rytowniczo-dziurkowaną. Jest to wyjątkowo żmudny ale i bardzo efektowny sposób zdobienia. Polega on na wyskrobywaniu ostrym narzędziem na zabarwionej na jednolity kolor skorupce jajka, cienkiej wiotkiej linii układającej się w misterne motywy. Na wyjątkowy artystyczny efekt tej techniki składa się misterny ornament wydrapywanej kreski, oraz kontrast pomiędzy bielą skorupki a farbą.

Oklejanki- oklejamy wszystkim czym się da.

Malowanki- malowane za pomocą specjalnych farb lub sposobem naturalnym.

 

 

Komentarzy: 0
Powitanie

 

Witam bardzo serdecznie na moim blogu :)

Chcę zamieszczać tutaj ciekawostki, porady a nakże nietypowe pomysły. Mam nadzieję , że razem z Wami stworzę miejsce, które chętnie będzie odwiedzane.

Komentarzy: 0